fbpx


Dr. Halit Furkan Sarı

ÜROGENİTAL SİSTEM HASTALIKLARI

Ürogenital Sistem Hastalıkları

Ürogenital sistem; böbrekler, idrar kanalları, işeme organları ve mesaneden meydana gelmektedir. Söz konusu hastalıkların en başında idrar yolu enfeksiyonu gelmektedir. Son derece tehlikesiz bir hastalık olan idrar yolu enfeksiyonlarının dışında çeşitli ürogenital sistem taşlarından bahsedebiliriz.

Taş Hastalıkları Nedir?

Taş hastalığı, idrardaki kimyasallar konsantre hale geldiğinde ve idrar yolunuzda kristaller oluşturduğunda ortaya çıkar. Çoğunlukla böbrekleri etkiler Ancak mesaneyi, böbreklerden idrarı mesaneye (üreterler) taşıyan tüpleri veya mesaneyi vücudunuzun dışına (üretra) bağlayan tüpü de etkileyebilir. Bu kristaller  veya taşlar  idrar yolununun herhangi bir yerine takıldığında şiddetli ağrı, tıkanma ve enfeksiyona neden olabilirler. Dehidrasyon, obezite ve ailede taş hastalığı öyküsü de dahil olmak üzere birçok başka faktör riskinizi artırabilir. Ancak erkeklerin onları geliştirme olasılığı kadınlardan daha yüksektir.

Prostat Nedir?

Prostat; penis, sperm vezikülleri ve testisler gibi erkek üreme sisteminin bir parçasıdır. Prostat, mesanenin hemen altında ve rektumun önünde yer alır. Bir ceviz büyüklüğündedir ve üretrayı (mesaneden idrarı boşaltan tüp) çevreler. Meninin bir bölümünü oluşturan sıvıyı üretir. Bir erkek yaşlandıkça prostatın boyutu artma eğilimindedir. Bu, üretranın daralmasına ve idrar akışının azalmasına neden olabilir. Buna iyi huylu prostat hiperplazisi denir ve prostat kanseri ile aynı şey değildir. Erkeklerde kanser olmayan başka prostat değişiklikleri de meydana gelebilir. Prostatta kanser hücrelerinin görülmesi ile prostat kanserinin başlandığını ifade edebiliriz.

Verikosel Nedir?

Skrotumdaki damarların genişlemesi olan varikosel, bacaklarda oluşan varislerden farklı değildir. Yaklaşık altı erkekten birinde görülür. Ancak bacaklardaki varisli damarların aksine 15-25 yaş arası genç erkeklerde daha yaygındır. Bacak versiyonu gibi, varikosel de genellikle zararsızdır. Ancak her zaman zararsız olduğunu söyleyebilmemiz mümkün değildir. Düşük sperm üretimine ve düşük sperm kalitesine katkıda bulunarak kısırlık problemleriyle ilişkilendirilebilir. Erkeklerin yaklaşık yüzde 15’inde varikosel varken, kısırlık açısından değerlendirilen erkekler arasında yaklaşık yüzde 40’ında en az bir testiste varikosel bulunmaktadır. Sorunun kaynağı varikosel olduğunda cerrahi onarım doğurganlığın geri kazanılmasına yardımcı olabilir.

İnmemiş Testis Nedir?

Bir erkek bebek annesinin rahminde büyüdüğünde, testisleri karnının içinde oluşur ve doğumdan kısa bir süre önce skrotuma doğru hareket eder (iner). Ancak bazı durumlarda, bu hareket gerçekleşmez ve bebek inmemiş testislerden biri veya her ikisi ile doğar. Vakaların çoğu erken doğan erkek bebeklerdedir. İnmemiş testisler ile doğan bebeklerin yaklaşık yarısında 6 aylık olduklarında testisler kendi kendilerine aşağı hareket eder. Hareket etmezlerse tedavi olmak önemlidir. Testisler sperm üretir ve depolar. Eğer aşağı inmezlerse zarar görebilirler. Bu, daha sonraki yaşamda doğurganlığı etkileyebilir veya başka tıbbi sorunlara yol açabilir.

Hipospadias Nedir?

Hipospadias (hype-oh-spay-dee-us olarak telaffuz edilir), erkek çocuklarda idrar yolunun (idrarı mesaneden vücudun dışına taşıyan tüp) penisin ucunda bulunmadığı bir doğum kusurudur. Hipospadiaslı erkek çocuklarda üretra, gebeliğin 8-14. Haftaları arasında anormal şekilde oluşur. Anormal açıklık, penisin ucunun hemen altından skrotuma kadar herhangi bir yerde oluşabilir. Farklı derecelerde hipospadias vardır; bazıları küçük, bazıları daha şiddetli olabilir.

Tamamlayıcı ve Destek Tedavisi Uyguladığımız Ürogenital Sistem Hastalıkları

  • Benign Prostat Hiperplazisi (BPH)
  • Prostatit
  • Kronik İdrar yolu enfeksiyonları
  • Erkek İnfertilite (Kısırlık)
  • İmpotans (Sertleşme Sorunları)
  • Erektil Disfonksiyon (İktidarsızlık)
  • Prematür Ejekülasyon (Erken Boşalma)
  • İdrar Kaçırma (İdrar İnkontinansı)
Benign Prostat Hiperplazisi (BPH)
Prostatit
Kronik İdrar yolu enfeksiyonları
Erkek İnfertilite (Kısırlık)
İmpotans (Sertleşme Sorunları)
Erektil Disfonksiyon (İktidarsızlık)
Prematür Ejekülasyon (Erken Boşalma)
İdrar Kaçırma (İdrar İnkontinansı)
logobeyaz

Geleneksel bilgileri modern yaklaşımlar ile harmanlayarak şifayı hastalara ulaştırma tutkusuyla, bütüncül tıp alanında en güncel tedavileri uygulama vizyonuyla, ilim, bilim ve hikmet değerleri ile çalışıyoruz.

Bizi Takip Edin

         

Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amacıyla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez.

© Copyright 2020. Tüm hakları saklıdır.

Randevu Al