fbpx


Dr. Halit Furkan Sarı

HEMATOLOJİ (KAN) HASTALIKLARI

Hematoloji Hastalıkları Nelerdir?

Hematoloji, kan hücrelerini ve kan hücrelerinin meydana gelmesini sağlayan organları, söz konusu organların hastalıklarını inceleyen bir tıp bilim dalıdır. Kanama bozuklukları, anemi, lösemi, kemik iliği yetersizlikleri, lenf kanseri ve hemofili gibi çeşitli kalıtsal kan hastalıkları söz konusu bilim dalının uzmanlık alanı olarak bilinmektedir. Peki, yaygın olarak görülen hematolojik hastalıklar nelerdir?

Hematoloji bölümünde uzmanlaşmış olan hekimlerin yaygın olarak karşılaştıkları hastalıklar anemi, talasemi ve lösemi şeklindedir. Söz konusu hastalıkları detaylı bir şekilde açıklayabiliriz.

Anemi Nedir?

Anemi, vücudun dokularına gerekli oksijeni taşımak için yeterli sağlıklı kırmızı kan hücresine sahip olmadığı bir hastalıktır. Anemiye sahip olmak kişileri yorgun ve zayıf hissettirebilir. Her birinin kendine farklı özellikleri ve ortaya çıkış nedenleri olan birçok anemi türü vardır. Anemi geçici veya uzun süreli olabilir ve hafiften şiddetliye kadar ağrılarının seviyesi değişebilir. Aneminiz olduğundan şüpheleniyorsanız doktorunuza görünün. Ciddi bir hastalığın uyarı işareti olabilir. Anemi tedavileri, takviye almaktan tıbbi prosedürlere kadar çeşitlilik gösterir. Sağlıklı, çeşitli bir diyet yiyerek bazı anemi türlerini önleyebilirsiniz.

Talasemi Nedir?

Talasemi, Akdeniz anemisi olarak da bilinen bir kan hastalığıdır. Talasemi, vücudun kırmızı kan hücrelerinin önemli bir parçası olan hemoglobin adlı proteinden yeterince üretemediği zaman ortaya çıkan kalıtsal (yani ebeveynlerden genlerle çocuklara geçen) bir kan hastalığıdır. Yeterli hemoglobin olmadığında, vücudun kırmızı kan hücreleri düzgün çalışmaz ve daha kısa süre dayanırlar. Bu nedenle kan dolaşımında daha az sağlıklı kırmızı kan hücresi bulunur. Kırmızı kan hücreleri, vücudun tüm hücrelerine oksijen taşır. Oksijen, hücrelerin işlev görmek için kullandığı bir tür besindir. Yeterli sağlıklı kırmızı kan hücresi olmadığında, vücudun diğer tüm hücrelerine de yeterince oksijen verilmez ve bu da kişinin yorgun, halsiz veya nefes darlığı hissetmesine neden olabilir. Bu, anemi denen bir durumdur. Talasemili kişilerde hafif veya şiddetli anemi olabilir. Şiddetli anemi organlara zarar verebilir ve ölüme neden olabilir.

Lösemi Nedir?

Lösemi, kemik iliği ve lenfatik sistem dahil olmak üzere vücudun kan oluşturan dokularının kanseridir. Birçok lösemi türü vardır. Çocuklarda bazı lösemi türleri daha yaygındır. Diğer lösemi türleri çoğunlukla yetişkinlerde görülür. Lösemi genellikle beyaz kan hücrelerini içerir. Beyaz kan hücreleriniz güçlü enfeksiyon savaşçılarıdır. Normalde vücudunuzun ihtiyaç duyduğu şekilde düzenli bir şekilde büyür ve bölünürler. Ancak lösemili kişilerde kemik iliği, düzgün çalışmayan anormal beyaz kan hücreleri üretir. Lösemi tedavisi löseminin türüne ve diğer faktörlere bağlı olarak karmaşık olabilir.

Hematolojik Hastalıkların Genel Belirtileri Nelerdir?

Her hastalığın kendi semptomları bulunsa da hematolojik hastalıkların genel belirtileri vardır. Söz konusu belirtileri aşağıdaki gibi detaylandırabiliriz.

 • Fiziksel aktivite esnasında çok çabuk yorulma hissi
 • Genel olarak halsizlik ve yorgunluk durumu
 • Enfeksiyonu sık geçirme
 • Hafif travmalarda bile kanamaların meydana gelmesi
 • Dengelenemeyen yüksek ateş
 • Koltuk altı, kasık ya da boyunda meydana gelen beze
 • Bacağın büyük bir kısmında ya da diz altında oluşan ağrılı ödem

Hematolojik Hastalıklar Nasıl Teşhis Edilir?

Söz konusu hastalıkların teşhis edilebilmesi için anamnez ve fizik muayene yapılması gerekmektedir. Bu muayeneler doğrultusunda gerçekleştirilen bulgular ışığında hekimlerin gerekli gördüğü laboratuvar testleri ve çeşitli radyolojik görüntülemeler istenir.

Tamamlayıcı ve Destek Tedavisi Uyguladığımız Hematoloji (KAN) Hastalıkları

 • Kansızlık (Anemi)
 • Polisitemia Vera (Kan fazlalığı)
 • Trombosit Hastalıkları
 • Pıhtılaşma Bozuklukları
 • Lösemi, Lenfoma
 • Hemofili
Kansızlık (Anemi)
Polisitemia Vera (Kan fazlalığı)
Trombosit Hastalıkları
Pıhtılaşma Bozuklukları
Lösemi, Lenfoma
Hemofili
logobeyaz

Geleneksel bilgileri modern yaklaşımlar ile harmanlayarak şifayı hastalara ulaştırma tutkusuyla, bütüncül tıp alanında en güncel tedavileri uygulama vizyonuyla, ilim, bilim ve hikmet değerleri ile çalışıyoruz.

Bizi Takip Edin

         

Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amacıyla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez.

© Copyright 2020. Tüm hakları saklıdır.

Randevu Al